چربی خون

درمان چربی خون با گیاهان دارویی

تری گلیسرید نوعی چربی خون است که بدن برای انرژی استفاده می کند. هیپرتری‌گلیسریدمی به میزان بالای تری گلیسیرید و هیپر کلسترولمی به میزان بالای کلسترول گفته می شود که هر دو به طور کلی به عنوان اختلالات چربی شناخته می شوند. اختلالات چربی به آترواسکلروز کمک می کند، آترواسکلروز شرایطی که در آن شریان ها به علت افزایش چربی باریک و سخت می شوند. آترواسکلروز خطر سکته مغزی، حمله قلبی و بیماری قلبی را افزایش می دهد. درمان های سنتی برای اختلالات چربی شامل دارو، رژیم غذایی سالم و ورزش هستند. بعضی از گیاهان ممکن است میزان تری گلیسیرید را کاهش دهند، اما قبل از مصرف آن ها بهتر است با پزشک مشورت کنید.

گیاه گچول
گیاه Guggul در هند برای درمان اختلالات لیپید کاربرد دارد، در طب سنتی هم برای درمان آترواسکلروز از guggul استفاده می کنند. اما با توجه به مرکز پزشکی دانشگاه مریلند و سلامت صلح، شواهد علمی در مورد توانایی گیاه گچول برای درمان اختلالات چربی هنوز اثبات نشده است.

سیر
سیر برای پیشگیری از کلسترول و آترواسکلروز مفید است، اما مرکز پزشکی دانشگاه مریلند معتقد است که سیر بر کلسترول بالا و تری گلیسیرید بالا تاثیر منفی دارد. سیر می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد و برای افرادی که داروهای کاهش دهنده خون استفاده می کنند مناسب نیست.

گیاه بومادران
گیاه بومادران در طب سنتی فارسی است. محققان مرکز تحقیقات قلب و عروق اصفهان در سال ۲۰۰۰ در مجله Drugs Under Experimental and Clinical Research در مورد اثرات گیاه بومادران بر اختلالات فشار خون و چربی مطالبی منتشر کرده اند. محققان دریافتند که میزان تری گلیسیرید، کلسترول و فشار خون بالا با مصرف گیاه بومادران کاهش می یابد.

Psyllium
پسلیوم از دانه گیاه اسفرزه Plantago psyllium تهیه شده است، پسلیوم یک نوع فیبر است. بسیاری از تحقیقات حمایتی برای اثرات مثبت پسلیوم در کلسترول بالا وجود دارد، اما پسلیوم همچنین ممکن است تری گلیسیرید را کاهش دهد. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند هشدار می دهد که پسلیوم می تواند قند خون را کاهش دهد، بنابراین بیماران دیابتی باید قبل از مصرف پسلیوم با پزشک مشورت کنند.

برنج مخمر قرمز
سلامت صلح می گوید که برنج مخمر قرمز به طور عمده برای درمان کلسترول بالا استفاده می شود اما همچنین به نظر می رسد تری گلیسیرید را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، برنج قرمز مخمر ممکن است به طور مشابه با داروهای کاهش کلسترول کار کند، بنابراین کسانی که داروهای کاهش کلسترول مصرف می کنند باید قبل از مصرف برنج قرمز با پزشک مشورت کنند.

گیاهان اضافی
گیاهان دیگری که ممکن است باعث کاهش تری گلیسیرید شوند شامل پیاز و چای سبز هستند. سلامت صلح می گوید به نظر می رسد عوارض جانبی همچون اسهال و نفخ با استفاده مداوم گیاه شنبلیله از بین می روند. مصرف روزانه چهار یا پنج فنجان چای سبز ممکن است تری گلیسیرید را کاهش دهد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *