شیر نارگیل

خواص شیر نارگیل

شیر نارگیل اغلب به عنوان یک مایع معجزه کننده در نظر گرفته می شود زیرا مصرف شیر نارگیل توانایی های بدن برای افزایش سیستم ایمنی و جلوگیری از بیماری ها را افزایش می دهد. شیر نارگیل همراه با خویشاوندان خود مانند روغن نارگیل و آب نارگیل سالم ترین غذاهای جهان هستند.

خواص شیر نارگیل
۱. با کاهش فشار خون و کلسترول، سلامت قلب را بهبود می بخشد
نارگیل یکی از بهترین منابع اسید لاوریک می باشد، تقریبا ۵۰ درصد از مواد موجود در نارگیل، دارای لوریک اسید است که خاصیت ضد باکتری و ضد ویروسی دارد. بر اساس مطالعات بسیاری، اسید لوریک یک محافظ اسید چرب است که باعث کلسترول بهبود یافته و سلامت قلب می شود.

۲. عضله می سازد و به کاهش وزن کمک می کند
مطالعات نشان می دهد که اسید های چرب تری گلیسیرید متوسط (MCT) موجود در شیر نارگیل سبب افزایش مصرف انرژی می شود و به افزایش عملکرد فیزیکی کمک می کند. پس از ورزش، عضلات به مقدار زیادی مواد مغذی نیاز دارند، از جمله الکترولیت هایی مانند منیزیم و پتاسیم که در شیر نارگیل یافت می شوند.

۳. الکترولیت های بدن را فراهم می کند و از خستگی جلوگیری می کند
اگرچه شیر نارگیل یک منبع غنی از الکترولیت ها می باشد، اما مواد معدنی مورد نیاز برای حفظ حجم خون، تنظیم سلامت قلب، جلوگیری از کم آبی و اسهال را نیز فراهم می کند. شیر نارگیل به خصوص در آب و هوای بسیار گرم، پس از ورزش و یا بعد از بیماری با افزایش الکترولیت ها به جلوگیری از خستگی، گرما زدگی، مشکلات قلبی، گرفتگی عضلات و کاهش ایمنی کمک می کنند.

۴. به کاهش وزن کمک می کند
شیر نارگیل به علت وجود ماده MCT، غذای بسیار پر چربی است. این چربی ها باعث می شود فرد احساس سیری کنند، به همین دلیل می توانند به جلوگیری از اضافه وزن کمک کنند.

البته، با توجه به تعداد کالری موجود در شیر نارگیل، کنترل بخش مهمی است که باید در یک رژیم غذایی سالم در نظر گرفته شود. این ماده از اسیدهای چرب ضروری برای کاهش وزن و سم زدایی استفاده می کنند. شیر نارگیل همچنین بدن را هیدراته می کند و به ارگان های گوارشی مانند کبد و کلیه کمک می کند تا به درستی کار کنند. شیر نارگیل همچنین به سوخت و ساز چربی ها کمک می کند و زباله ها را از بدن حذف می کند.

۵. باعث بهبود هضم و از بین بردن یبوست می شود
هیدراته شدن دستگاه گوارش برای جلوگیری یا درمان یبوست مهم است. شیر نارگیل به علت وجود الکترولیت ها و چربی های سالم به سلامت روده کمک می کند و از شرایطی مانند یبوست جلوگیری می کند.

۶. قند خون را مدیریت می کند و از دیابت جلوگیری می کند
مقدار چربی موجود در شیر نارگیل می تواند به سرعت شکر موجود در جریان خون را کاهش دهد. شیر نارگیل سطوح انسولین را کنترل می کند و از دیابت جلوگیری می کند. این یکی از دلایلی است که چرا شیر نارگیل مخصوصا برای اضافه کردن به دستور العمل های شیرین مانند دسرها مناسب است. MCT های موجود در شیر نارگیل یک منبع مهم انرژی برای بدن هستند.

۷. به جلوگیری از کم خونی کمک می کند
اگر چه آهنِ موجود در نارگیل بسیار زیاد نیست اما هنوز هم منبع خوبی از آهن است که می تواند برای جلوگیری از کم خونی مفید باشد.

۸. از التهاب مفصلی و آرتریت جلوگیری می کند
MCTs موجود در شیر نارگیل می تواند به کاهش التهاب کمک کند، التهاب باعث شرایط دردناکی مانند آرتروز و درد های عضلانی و عمومی می شود. شیر نارگیل به جای شکر تصفیه شده مفید است به خصوص برای افرادی که مبتلا به آرتریت یا سایر بیماری های خود ایمنی هستند زیرا شکر یک التهاب مثبت است و با کاهش ایمنی، درد و تورم ارتباط دارد.

۹. از زخم جلوگیری می کند
یکی دیگر از مزایای شیر نارگیل که ممکن است شما را متعجب کند این است که شیر نارگیل می تواند به کاهش زخم ها حتی بهتر از خود نارگیل کمک کند. هنگامی که به موش های مبتلا به زخم شیر نارگیل داده شد، میزان زخم آن ها حدود ۵۶ درصد کاهش یافت. این مطالعه نشان داد شیر نارگیل تأثیرات محافظتی بر زخم معده دارد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *