فواید موسیقی برای سلامتی

موسیقی درمانی

افراد مهمی درباره موسیقی نظر داده اند از جمله: چارلز داروین معتقد بود که اگر قرار باشد دوباره به دنیا بیایم یک موسیقی دان می شوم و حداقل هر بار به موسیقی گوش می دهم. آلبرت اینشتین: اگر من فیزیکدان نبودم، احتمالا یک موسیقیدان می شدم و جیمی هندریکس موسیقی را دین می نامد.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی باعث بهبود سلامت ذهنی می شود و سلامت جسمی فرد را در شیوه های شگفت انگیز افزایش می دهد. اگر هر فردی یک یا دو درس از موسیقی یاد بگیرد، این آموزش موسیقی می تواند به افزایش ضریب هوشی او کمک کند. در اینجا چند مزیت علمی بیان شده است:

۱. موسیقی باعث خوشحالی فرد می شود
“من نمی خوانم چون خوشحال هستم من خوشحالم چون آواز می خوانم. “- ویلیام جیمز
تحقیقات نشان می دهد هنگامی که به موسیقی مورد علاقه خود گوش می دهید، مغز شما دوپامین، یک انتقال دهنده عصبی “احساس خوب” آزاد می کند. Valorie Salimpoor، دانشمند عصب شناسی در دانشگاه مک گیل، هشت دوستدار موسیقی را با یک ماده رادیواکتیو تزریق کرد که پس از گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود، به گیرنده های دوپامین متصل می شدند. اسکن PET نشان داد که مقدار زیادی دوپامین آزاد شده است که از لحاظ زیست شناختی موجب می شود، شرکت کنندگان احساس شادی و هیجان کنند. بنابراین برای تقویت عاطفی کافی است ۱۵ دقیقه به آهنگ های مورد علاقه خود گوش دهید.

۲. موسیقی باعث افزایش کارایی می شود
مارسلو بیگیلیسی و همکارانش متوجه شدند دونده هایی که به موسیقی تند گوش می دادند، در دوی ۸۰۰ متر نسبت به دونده هایی که به موسیقی آرام گوش می دادند سریعتر می دویدند. اگر میخواهید یک کاراکتر را اجرا کنید، به آهنگهایی که برای شما الهام بخش هستند گوش دهید.

۳. موسیقی باعث کاهش استرس و بهبود سلامت می شود
گوش دادن به موزیک لذت بخش سطح کورتیزول بدن را کاهش می دهد. این یک یافته مهم است زیرا ۶۰٪ از تمام بیماری ها به دلیل استرس رخ می دهند. برای حفظ آرامش و سلامتی در یک روز استرس زا، رادیو را روشن کنید.

۴. موسیقی به داشتن خواب راحت کمک می کند
بیش از ۳۰ درصد از آمریکایی ها از بی خوابی رنج می برند. یک مطالعه نشان می دهد دانش آموزانی که به مدت ۴۵ دقیقه به موسیقی آرامش بخش کلاسیک گوش می دهند، به طور قابل توجهی بهتر از دانشجویانی هستند که به یک کتاب صوتی گوش می دهند. اگر در خواب با مشکل مواجه می شوید، سعی کنید قبل از خواب موسیقی گوش دهید.

۵. موسیقی باعث کاهش افسردگی می شود
بیش از ۳۵۰ میلیون نفر از مردم سراسر جهان از افسردگی رنج می برند و ۹۰٪ آنها نیز بی خوابی را تجربه می کنند. تحقیقات انجام شده در بالا نشان می دهد که علائم افسردگی در گروهی از افراد که قبل از خواب به موسیقی کلاسیک گوش می دادند به طور قابل توجهی کاهش یافت اما در دو گروه دیگر نه. همچنین مطالعه دیگری که توسط Hans Joachim Trapp در آلمان انجام گرفت نشان داد که موسیقی می تواند به بیماران مبتلا به علائم افسردگی کمک کند تا آن را رفع کنند.

۶. موسیقی به شما کمک می کند کمتر بخورید
“یک نوع ارتباط دوستانه بین موسیقی و خوردن وجود دارد.” – توماس هاردی محقق دانشگاه گرجستان نشان می دهد که گوش کردن موسیقی در حالی که مردم غذا می خوردند، باعث می شود که آنها کالری کمتری مصرف کنند و بیشتر از وعده های غذایی شان لذت ببرند. اگر شما به دنبال راهی برای جلوگیری از اشتها هستید، هنگام غذا خوردن از چراغ های کم نور استفاده کنید و به موسیقی گوش دهید.

۷. موسیقی دقت رانندگی را افزایش می دهد
یک مطالعه در هلند نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی می تواند تأثیرات مثبتی در رانندگی بگذارد. دفعه بعد که در ترافیک گیر کردید، صدای موسیقی را بالا ببرید تا حالت ذهنیتان بهبود بخشد. این کار به عملکرد رانندگی آسیب نخواهد زد و حتی ممکن است به رانندگی بهتر کمک کند.

۸. موسیقی یادگیری و حافظه را تقویت می کند
“موسیقی زبان حافظه است.” – جودی Picoult
محققان کشف کردند که موسیقی می تواند به یادگیری و فراخوانی اطلاعات کمک کند اما این بستگی به میزان موسیقی دارد و اینکه آیا شما یک موسیقیدان هستید یا خیر.

۹. موسیقی قبل و بعد از عمل جراحی فرد را آرام می کند
محققان دریافتند که گوش دادن به موسیقی آرامش بخش قبل از عمل، اضطراب را کاهش می دهد. در واقع این می تواند مؤثرتر از مصرف میدازولام خوراکی باشد. داروهایی که اغلب برای کمک به بیماران قبل از عمل تزریق می شود، احساس خواب آلودگی و همچنین عوارض جانبی مانند سرفه و استفراغ به همراه دارند. مطالعات دیگر نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی تسکین دهنده است و آرامش فرد را افزایش می دهد.

۱۰. موسیقی درد را کاهش می دهد
تحقیقات دیگر نشان می دهد که موسیقی می تواند درد بیماران را کاهش دهد، اما باید به صورت قطعات کلاسیک، مراقبه یا آهنگ های مورد علاقه بیمار باشد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *